social_facebook_box_blue social_rss_box_orange social_twitter_box_blue Meva_Logo ingiliz bayrak Üyemiz olun bayrak

YEŞİL ÇAY İÇİLMESİ MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR MU?

 

Yeşil çay, Asya ülkelerinde oldukça sık tüketilen bir içecektir. Son yıllarda, yeşil çayın meme kanseri riskini azalttığı veya daha önce meme kanseri ile tanışmış olan kişilerde kanserin tekrar etmesi riskini azalttığı yönünde basında birçok yazı yayınlanmakta. Konuyu bilimsel yönden inceledik.

 

Harvard Tıp Fakültesi Toplum Sağlığı Bölümü?nde yapılan bir çalışmada 1998- 2009 yılları arasında yeşil çay ile ilgili yayınlanan bilimsel çalışmalar incelendi. Buna göre daha önce meme kanseri ile tanışmış kadınlar arasında, günde 3 veya daha fazla fincan yeşil çay içen grupta, yeşil çay içmeyen kadınların oluşturduğu gruba göre meme kanserinin tekrar etmesi(nüks veya metastaz) riski daha az görülüyor. Yani yeşil çay içilmesi meme kanserinin tekrar etmesi olasılığını azaltıyor. Sonuç olarak meme kanseri ile tanışmış kadınların günde en az 3 fincan yeşil çay içmeleri öneriliyor.

 

Yine aynı çalışmada, yeşil çay içilmesinin meme kanserine yakalanma riskini azalttığı yönünde destekleyici bir sonuç elde edilememiştir. Sonuç olarak yeşil çayı memeleriniz için, değil zevkiniz için içmeniz öneriliyor.

 

Dr Can Gürbüz

 

Bu çalışma Breast Cancer Res Treat Dergisinde yayınlanmıştır.

Green tea consumption and breast cancer risk or recurrence: a meta-analysis

Ogunleye AA, Xue F, Michels KB

Department of Epidemiology, Harvard School of Public Health, 677, Huntington Avenue, Boston, MA, USA,

 

 

yeşil çay